PYSZNA WĘDZONKA W SŁOIKU + FILMIK

16 lis 2017
data:post.title
Wędzonka pasteryzowana w słoiku to bardzo stary sposób przechowywania mięsa.  Pasteryzowałam je metodą tyndalizacji, to metoda konserwacji żywności polegająca na trzykrotnej pasteryzacji (co 24 godziny), zapewnia pozbycie się bakterii które powodują gnicie przetworów.
Kiedy wędzonki przygotowałam i spróbowałam nie mogłam uwierzyć że są tak smaczne i miękkie, w dodatku otulone pyszną galaretką. Przechowywanie w taki sposób wędzonek jest świetną alternatywą kiedy mamy nadmiar wędzonek lub pozostaną nam one po świętach.


SKŁADNIKI :
  • 3 kg wędzonej łopatki, karkówki
  • 1 litr wrzątku
  • 4 łyżki żelatyny
  • 4 ząbki czosnku ( niekoniecznie )
  • 1-2 łyżeczki soli
  • pieprzu do smaku
  • 1 łyżeczka majeranku
  • na słoik po liściu laurowym, zielu angielskim i kilku kulek pieprzu
  • słoiki 0,5 litrowe
                                                                 PRZYGOTOWANIE :
  1. Do wrzącej wody wsypujemy żelatynę i sól, mieszamy aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Następnie wsypujemy pieprz, majeranek i czosnek ( czosnek można ominąć ).
  2. Wędzonki porcjujemy na kawałki tak aby weszły do słoików. Większe kawałki wkładamy całe, a mniejsze wkładamy po 2-3 sztuki, lekko je dociskając. Do słoików wkładamy po liściu laurowym, zielu i pieprzu. Zalewamy zalewą do 3/4 wysokości słoika. Dokładnie zakręcamy.
  3. Słoiki gotujemy trzykrotnie metodą tyndalizacji - Proces tyndalizacji rozpoczniemy, gotując słoiki w wodzie, przez 60 minut (czyli pasteryzując). Jeszcze gorące wyjmujemy z wody, osuszamy i odstawiamy na 24 godziny. Pierwsze gotowanie zabija większość bakterii, które powodują psucie się żywności.KROK 2: Po upływie tego czasu słoiki gotujemy ponownie przez 44 minut. Zadaniem drugiej pasteryzacji jest zabicie bakterii, które przeżyły pierwszy proces.
    KROK 3: Następnego dnia jeszcze raz gotujemy słoiki (tym razem krócej - wystarczy już tylko 30 minut). Ten etap kończy tyndalizację - zniszczone zostały także przetrwalnikowe formy bakterii, a zawekowana żywność jest już praktycznie sterylna.
  4. Wędzonki po ostudzeniu należy schłodzić w lodówce aby galaretka się zsiadła, następnie przechowujemy w piwnicy lub innym pomieszczeniu przeznaczonym na przetwory.
  5. Mięso przed podaniem należy schłodzić aby galaretka była twarda. Mięso wyjmujemy na półmisek, kroimy na kawałki i podajemy z pieczywem.
  6. Wędzonki są bardzo smaczne, miękkie, przepyszne do kanapek.
           Ważne ; Tyndalizacja to jedna z metod konserwowania żywności. Stosowana jest na przykład podczas przygotowywania przetworów na zimę. Tyndalizacja to metoda konserwacji żywności polegająca na trzykrotnej pasteryzacji (co 24 godziny).
Tyndalizacja w pełni niszczy bakterie w żywności. Ponadto maksymalnie przedłuża okres przydatności do spożycia (nawet do kilku lat) przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych potrawy.

Zapraszam do obejrzenia filmiku i subskrybcji kanału ; 







 

2 komentarze

  1. Witam.

    Można prosić o przepis przygotowanie do wędzenia? solanka itd. co jak i ile.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zrobiłem według pani przepisu,całe z różnych wędzonek tj pozostałości swojskiego schaby, szynki, boczku a nawet kiełbaski. Pocielem w dużą kostkę i powciskalem do słoiczków. Naprawdę niebo w gębie. Świetny przepis. Dziekuje

    OdpowiedzUsuń