DOMOWA KIEŁBASA KRAKOWSKA

23 paź 2017
data:post.title
Kiełbasa krakowska przygotowana w domu jest pyszna i pachnąca jak sklepowa. W przygotowaniu nie jest aż tak trudna jakby się wydawało, jedynie czas oczekiwania to kilka dni. Jednak po uwędzeniu jest tego warta. 


SKŁADNIKI : 
 • 1,2 kg łopatki, najlepiej poprzerastanej tłuszczykiem
 • pieprz czarny około 3 g
 • kolendra mielona 3 g
 • czosnek 1 główka
 • 1 łyżeczka majeranku
 • osłonka 55-65 mm białkowa
 •  peklosól około 20 g 
 • 100 ml wody
                                                              PRZYGOTOWANIE :
 1. Mięso dzielimy na klasy ; mięso należy umyć i osuszyć, następnie mięso chude oddzielamy od tłuszczu, błon i ścięgien. Mięso chude kroimy na 3-4 centymetrowe kawałki i przekładamy do jednego pojemnika. 
 2. Mięso z tłuszczem, również kroimy na mniejsze kawałki i przekładamy do drugiego pojemnika - jest  to mięso klasy drugiej. 
 3. Mięsa należy teraz zapeklować - do chudego mięsa które waży około 600 - 700 g dodajemy 12 g peklosoli plus szczypta cukru.
 4. Do mięsa z tłuszczem dodajemy 8 g peklosoli i szczyptę cukru. 
 5. Mięsa dokładnie mieszamy, zamykamy pojemniki i odkładamy do lodówki na 3 doby. Raz dziennie należy je przemieszać.
 6. Po upływie tego czasu, kawałki mięsa chudego rozbijamy lekko tłuczkiem. Natomiast mięso tłuste mielimy w maszynce z sitkiem 4-6 mm dwa razy ( będzie to wypełniacz mięsa chudego w kiełbasie ) .
 7. Do chudego mięsa dodajemy mielone, następnie wlewamy wodę, wsypujemy przyprawy oraz zmiażdżony czosnek i wszystko mieszamy do momentu aż mięso będzie kleiste. 
 8. Osłonkę moczymy w letniej wodzi. tniemy na około 30 cm kawałki, zawiązujemy początek i nadziewamy maszynką do mięsa z lejkiem. Zawiązujemy koniec.
 9. Kiełbasy, a wyszły dwie, pozostawiamy w lodówce na około 12 h aby mięso się związało.
 10. Przed wędzeniem zawieszamy je na około 3 h na kiju w temperaturze pokojowej.
 11. wędzimy kilka godzin w wędzarni.
 12. Po uwędzeniu kiełbasę można sparzyć w wodzie, w temperaturze 75 C, przez około 50 minut. 
 13. Ja nie parzyłam kiełbasy, mimo że taki jest przepis bo nie było takiej potrzeby. Kiełbasa krakowska wyszła pyszna, chuda i miękka. 
 14. Polecam przepis bo jest rewelacyjny.
 15. Kiełbasę przechowujemy w lodówce, ja miałam ją około 3 tygodni aż ją zjedliśmy. Nic się z nią nie działo, nie psuła się jedynie naturalnie robiła się bardziej sucha.
 

4 komentarze