GOLONKA PO BAWARSKU z szybkowaru

19 sty 2014
data:post.title
Takiemu daniu chyba nie oprze się żaden mężczyzna. Przygotowuję je na większe okazje, golonki są pyszne, miękkie z podpieczoną skórką.
Golonkę podałam z sosem tatarskim i pieczywem.Polecam również podać je z pieczonymi ziemniaczkami.


                                                                   SKŁADNIKI :
  • 4 golonki wieprzowe,najlepiej tylne po 300- 400 g (u mnie 2  przednie )
  • 2 liście laurowe 
  • 4-5 ziaren ziela angielskiego
  • 6 ziaren pieprzu
  • 4 łyżeczki soli 
  • 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku 
  • 1 marchew
  • 1 pietruszka
  • 1 cebula, kawałek selera
                                                    DO NACIERANIA mięsa po ugotowaniu :
  • sól, pieprz, pieprz kajenny 
  • ostra papryka w proszku 
  • 6 ząbków czosnku przeciśniętych przez praskę
  • 1/2 puszki piwa do zalania golonek 
                                                                     PRZYGOTOWANIE :
  1. Umyte golonki wkładamy do sporego garnka, ja użyłam szybkowaru. Dodajemy przyprawy z warzywami, zalewamy wodą, zamykamy szczelnie garnek i gotujemy 20 minut licząc czas po gwizdaniu garnka ( w zwykłym garnku gotujemy około 2 godzin ).Po tym czasie garnek odparowujemy. Odlewamy płyn i wyciągamy delikatnie golonki, mają być miękkie ale nie rozpadające się.
  2. Kiedy mięso ostygnie, skórkę nacinam nożem w kratkę i nacieramy przyprawami i czosnkiem.
  3. Golonki układamy w naczyniu żaroodpornym, wlewamy na dno piwo (nie polewamy przyprawionego mięsa, przykrywamy wszystko folią aluminiową i pieczemy 1 godzinę w piekarniku nagrzanym do 180-190 * C, po około 30 minutach ściągamy folię aluminiową i pozwalamy mięsku się przypiec. W razie konieczności, kiedy piwo całkowicie odparuje należy troszkę jego dolać. Nie chcemy aby nasze mięso wyschło.
  4. Ja piekłam przednie golonki,bardzo duże więc zużyłam całe piwo a mięso piekłam około 2 godzin.
  5. Pod koniec pieczenia sprawdzamy widelcem, czy jest już miękkie.
  6. Wyciągamy naczynie z piekarnika. Pozwalamy mięsu trochę ostygnąć.
  7. Podajemy ciepłe z sosem tatarskim, musztardą pieczonymi ziemniaczkami lub knedlami bawarskimi.
  8. Smacznego.





13 komentarzy

  1. rewelacja:D z szybkowaru lubię też żeberka:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę musiała wypróbować również żeberka przygotować w szybkowarze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow, prawdziwa uczta, wypróbowałam już wiele przepisów z ,kuchni Lidla,a wiele jeszcze czeka, pyszna golonka :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Hey mam pytanko widzialam w niektorych filmach na yotube ze wkladaja szybkowar pod biezaca zimna wode i studza po co sie to robi ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że tak szybciej ostudzic zawartośc szybkowaru,jednak ja tego nie robię bo szybkowar to mała bąba :),wole poczekac i ręcznie odparowac garnek.Kiedy nie ma w środku pary,wyciągam mięso i studzę na talerzu :) pozdrawiam.

      Usuń
    2. w instrukcji mojego szybkowaru jest to samo zdjęcie tzn, polewanie wodą pokrywki ale to tylko w celu otworzenia ...chyba zassanej uszczelki , nigdy tego nie robiłem ale chyba producent wie co pisze ;) Mateusz

      Usuń
    3. Żeby obniżyć temp., a co za tym idzie cisnienie - żeby nie pierdyklo przy otwieraniu ☺

      Usuń
    4. przeciez szybkowar ma zaworek ktory sie podnosi zeby spuscic cisnienie , nie ma sensu wsadzania rozgrzanego metalowego garnka pod zimna wode ;p

      Usuń
    5. Otóż ma to sens. Pod zimną wodę bezpiecznie można obniżyć ciśnienie i otworzyć garnek. Natomiast korzystając z zaworka jest ryzyko oparzenia. Widziałeś ile pary wychodzi i pryska? Wolę metodę zimnej wody.

      Usuń
  5. Hejka ! dzięki za przepis, ja troszkę dłużej gotuję , skracam wtedy pieczenie bo mięsko jest miękkie, pozdrawiam Mateusz

    OdpowiedzUsuń
  6. Wygląda na fotkach przepięknie i smacznie, przepis wydaje mi się także że jest bardzo dobrze skomponowany. Sama robiłam te danie na dziesiątki sposobów przez co coś mogę o nim powiedzieć. Ostatnio próbuję z różnymi dodatkami smakowymi i szukam zawsze nowych inspiracji. Jeśli ktoś by chciał kilka pomysłów to może coś takiego się przydać http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-golonke/ od siebie jeszcze polecam dodanie gruszki, kurek lub choćby lepszego wina. Także piwo imbirowe jest genialne do dodania barwy smaku. A może ktoś poleci jeszcze jakieś inne mniej typowe dodatki jakie są sprawdzone i dobrze smakują?

    OdpowiedzUsuń
  7. ja po godzinnym gotowaniu w szybkowarze i lekkim ostudzeniu golonek, skury opalam palnikiem na skroplony gaz (PALNIK Z BUTLA Alpen Camping 400 ml butane gas koszy 30 zł) tak by skóra była chrupiaca z bablami pychota

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzień dobry, chyba nadmiernie zaufałem czasowi gotowania w szybkowarze. Dwadzieścia minut to zdecydowanie za mało na ugotowanie do miękkości. Szkoda, że nie poczytałem innych opinii, w których podaje się czas gotowania na 40-55 minut.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń