CIASTO PÓŁFRANCUSKIE DROŻDŻOWE

4 lis 2014
data:post.title
Bardzo lubię ciasto półfrancuskie - drożdżowe ponieważ nie ma tyle tłuszczu co ciasto francuskie i nie robi się suche jak drożdżowe. Na zewnątrz jest lekko chrupiące a w środku miękkie i lekko wilgotne.


                                                                SKŁADNIKI : 

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 kostki drożdży 100 g
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 jajko
  • cukier lub sól w zależności do czego potrzebujemy ciasto ( 2 łyżki cukru na słodkie, a 1/2 łyżeczki soli na ciasto słone )
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 kostki margaryny lub masła, lekko rozpuszczonego, do smarowania ciasta 
                                                          PRZYGOTOWANIE : 

Drożdże rozrabiamy w wodzie, wszystkie składniki oprócz margaryny przekładamy do miski, wlewamy drożdże i zagniatamy elastyczne, miękkie ciasto ( w razie konieczności dosypujemy maki lub dolewamy wody ).
Trochę należy je wyrabiać aby składniki dobrze się połączyły. Pozostawiamy przykryte ściereczką, na 30 minut do wyrośnięcia.
Stolnicę posypujemy mąką, wykładamy ciasto z miski, chwilkę wyrobić i rozwałkować na kształt prostokąta. Smarujemy je pędzelkiem, rozpuszczoną margaryną i zwijamy każdy bok ciasta do środka tak aby tłuszcz nam nie uciekł. Teraz wałkujemy nasze ciasto, podsypując je mąką,  aż powstanie ponownie cienki prostokąt. Smarujemy margaryną i czynność powtarzamy aż wyrobimy tłuszcz. Ja smarowałam ciasto trzy razy i to w zupełności wystarczy. Na koniec ciasto rozwałkowujemy na duży prostokąt, podsypując je mąką, tniemy na paski ( jak robimy paszteciki ) lub kwadraty. Nakładamy farsz, przekładamy na blaszkę, smarujemy po wierzchu rozmąconym jajkiem, czekamy kilka minut aż paszteciki lub ciastka podrosną i pieczemy w piekarniku ( termoobieg lub góra/dół ) nagrzanym do 180 *C, przez około 20 minut.
Ciasto po upieczeniu lekko się listkuje, jest miękkie, wilgotne po prostu pyszne.









9 komentarzy

  1. Też często wykorzystuje ciasto półfrancuskie ale najczęściej do rogali:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealne do rogali, które już niedługo trzeba będzie robić! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. a zamiast margaryny może być prawdziwe masło?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, jak najbardziej może byc masło naturalne :)

      Usuń
  4. Jak długo piec i w jakiej temperaturze? Z termoobiegiem czy bez? Górne i dolne pieczenie? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobre i zarazem lekkie ciasto nadające się do połączeni praktycznie ze wszystkim. Ja mimo wszystko najbardziej lubię je wykonywać wraz z czekoladą, której jestem wielkim fanem. Widziałem właśnie przepis na https://wkuchnizwedlem.wedel.pl gdzie czekolada grała pierwsze skrzypce i całość wyglądała i zapewne smakowała wyśmienicie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ile pojemności ma szklanka mąki?

    OdpowiedzUsuń