ŚWIEBODZIN - Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

12 sie 2017
data:post.title
Świebodzin oczami turysty -to miasto w województwie lubuskim, niczym się nie wyróżniające, liczące około 22 008 ml mieszkańców.  Miasto wprawdzie wcześniej nie znane,  jednak w roku 2011 powstał tam Pomnik Chrystusa Króla, który jest najwyższym posągiem Chrystusa na świecie i wtedy wszyscy usłyszeli o Świebodzinie. 
Wcześniej nie miałam możliwości tam być ponieważ prace ciągle trwały, jednak już teraz polecam odwiedzenie tego miejsca, oraz refleksji. 

Kto wpadł na pomysł Pomnika Chrystusa Króla ; 
Budowę pomnika zakończono o godzinie 15:57, 6 listopada.
Budowniczy pomnika, ksiądz Sylwester Zawadzki nie ukrywał wzruszenia. 
Powiedział że to jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. 
Gdy stojący obok mieszkańcy to usłyszeli, rozległy się ogromne brawa. 
Ksiądz podziękował za budowę pomnika a zapytany - skąd pomysł na wybudowanie pomnika powiedział - pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować. 

FIGURA : 
Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 m wysokości, kolejne 3 m mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym stoi postać, to 16,5 . Razem daje to 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa wynosi 25 m, a ciężar monumentu to ok. 440 ton.
Na świecie istnieją jeszcze dwie ogromne figury przedstawiające Jezusa Chrystusa, obie w Ameryce Południowej. Najsłynniejszą z nich jest statua Chrystusa na górze Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii - jej wysokość to 30 m, wysokość cokołu 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. W środkowej Boliwii w mieście Cochabamba na 6-metrowym cokole znajduje się z kolei statua o wysokości 34,2 m.


Słynny symbol 20 tysięcznego miasta w województwie lubuskim. Odsłonięcie figury miało miejsce w 2010 roku. Według większości źródeł, jest to najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Niektóre jednak informują, że jest inaczej jako najwyższe przedstawiając pomniki z Rio de Janeiro lub Limy w Peru. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ wysokość tamtych pomników jest liczona wraz z postumentami. Źródła informujące, że świebodziński Jezus nie jest najwyższy na świecie porównują wysokość samej figury (36 m) do wysokości Jezusa w Limie wraz z postumentem (37 m).

Pomysł zbudowania takiej figury narodził się w 2000 roku na pamiątkę zawierzenia losu miasta i powiatu Świebodzin Chrystusowi Królowi. Dziesięć lat później, 21 listopada 2010 roku odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika, zaprojektowanego przez rzeźbiarza Mirosława Kazimierza Pateckiego.


Dane techniczne budowli:
Ciężar: 470 ton.
Materiał: beton z wkładkami stalowymi (żelbet).
Wysokość figury: 33 m.
Wysokość korony: 3 m, aluminiowa,pozłacana o wadze 500 kg.
Szerokość (rozpiętość ramion): 24 m

Jak trafić:

Pomnik jest widoczny ze sporej odległości. Znajduje się w południowej części miasta w pobliżu węzła drogowego Świebodzin Południe przy trasie S3. Dojazd do pomnika przez rondo na ulicy Sulechowski.


 

2 komentarze

 1. Witam
  Chciałbym nanieść poprawki .. :)


  Dane techniczne budowli:
  Ciężar: 470 ton. ( trudno to wyliczyć )

  Wysokość figury: 33 m.+ 2 korona
  stal nierdzewna i pozłacana płatkiem blacha aluminiowa +/- 500 kg.
  Szerokość (rozpiętość ramion): 24 m - zgadza sie

  OdpowiedzUsuń