SOS PIECZENIOWY , DOMOWY

1 lis 2013
data:post.title
Sos pieczeniowy  jest  niezastąpiony do klusek śląskich, kopytek, makaronów i różnych dań obiadowych. Smak sosu pieczeniowego jest chyba w nim najważniejszy, więc najlepszy wychodzi po pieczeniu mięsa, na pieczeń lub rolady mięsne.


                                                                SKŁADNIKI :
  • 1 szklanka pozostałego soku po pieczeniu mięsa (mięso podczas pieczenia musi się lekko spiec, przypiec aby powstał smak)
  • 2-3 łyżki mąki
  • 1 liść laurowy
  • 2 ziarnka ziela angielskiego +kilka kulek pieprzu
  • sól, pieprz do smaku 
  • magi i jarzynka do smaku  ( niekoniecznie ) 
  • 1/2 kostki rosołowej 
                                                         PRZYGOTOWANIE :


  1. Esencje z mięsa przelewamy do garnka, jeżeli mamy jeszcze przypalone smaki na dnie patelni to wlewamy wodę, mieszamy aż wszystko się oderwie, ważne aby z patelni odeszły przypieczone części  z dna patelni.
  2. Wody dolewamy około 2 szklanek (jeżeli smak jest byt mocny to dolewamy jeszcze trochę), dodajemy liść laurowy, ziele, sól i pieprz w ziarnkach i mielony, oraz kostkę rosołową. gotujemy około 10 minut, (u mnie obowiązkowo jest magi w sosie która nadaje rewelacyjnego smaku).
  3. Mąkę należy rozmieszczać z 1/2 szklanki wody i wlewamy do gotującego się sosu, energicznie mieszamy aby nie powstały grudki, zagotowujemy i zakręcamy gaz. Gęstość sosu regulujemy mąką. Doprawiamy do smaku, solą, pieprzem i magi.

Uwagi; jeżeli powstały nam grudki w sosie albo małe kawałki mięsa, przelewami sos przez sitko i lekko go przecieramy.
Pyszny, kremowy i lekko gęsty sos jest gotowy.





16 komentarzy

  1. Jaka mąka została dodana do sosu: pszenna czy ziemniaczana?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze pszenna.Nawet krupczatka tak dobrze nie zageszcza.Polecam wroclawska.poznanska.babuni itp.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mąka pszenna :) ziemniaczana się do sosu nie nadaje

      Usuń
    2. Dziękuję za szybką odpowiedź :) Dzisiaj w pierwszej kolejności dodałem mąkę pszenną po której sos nie chciał zgęstnieć. Po tym dodałem płaską łyżkę mąki ziemniaczanej po czym udało mi się uzyskać bardziej gęstą konsystencję w postaci "rozwodnionego kisielu". Bałem się, że jak dam więcej mąki pszennej to ona mogłaby zdominować smak sosu.

      Usuń
    3. Jest Pan na prawdę odważny ze zageszcza sos mąką ziemniaczaną:) ja również zanim się nauczyłam go przygotowywać minęło trochę czasu :) każdy sos można uratować, jak za rzadki to dolewamy mąki wymieszanej z wodą, smak regulujemy solą, pieprzem, magi, wegetą a jak to nie działa kupujemy bulionetke pieczeniowa i gotowe :) pozdrawiam Mariola.

      Usuń
    4. Jest Pan na prawdę odważny ze zageszcza sos mąką ziemniaczaną:) ja również zanim się nauczyłam go przygotowywać minęło trochę czasu :) każdy sos można uratować, jak za rzadki to dolewamy mąki wymieszanej z wodą, smak regulujemy solą, pieprzem, magi, wegetą a jak to nie działa kupujemy bulionetke pieczeniowa i gotowe :) pozdrawiam Mariola.

      Usuń
    5. na okolo pol garna sosu rozrabial takie dobre pol lyzeczki maki ziemniaczanej z mlekiem lub woda i tak zageszczam i wychodzi super aksamitny :)

      Usuń
  3. Ten sos z mąką ziemniaczaną wyszedł całkiem fajnie. Ale nadal będę próbować mąką pszenną, aby to było klasyczne rozwiązanie. Widocznie też chyba potrzebuję czasu na nabranie wprawy. A zatem biorę się to ćwiczeń. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja dziś mam kluski na parze do tego schab i ten sosik... coś pięknego 😍❤️

    OdpowiedzUsuń
  5. Serio? Kostka? Maggi? Po co prowadzić bloga, w którym używa się ulepszaczy?

    OdpowiedzUsuń
  6. W wersji wege wystarczy podpiec cebule z czosnkiem ( wiecej cebuli + 2 zabki czosnku ) potem mocno zblendowac i dodac calosc do sosu zamiast maki /skrobi, przyprawic wg gustu

    OdpowiedzUsuń