UDKA WĘDZONE W WĘDZARNI

28 lis 2016
data:post.title
Udka kurczaka wędzone w wędzarni są tak pyszne jak kupne a może nawet smaczniejsze. Po wielu próbach i błędach, doszłam do przepisu który mogę polecić na ich przygotowanie i wędzenie.  Przepis prosty, udka wyszły soczyste w środku z wilgotną skórką na zewnątrz,  a smak i zapach zawdzięczamy dymowi z wędzarni.


                                                                   SKŁADNIKI : 
 • 10 udek z kurczaka
 • 3 łyżki soli 
 • około 3 litry wody
 • duży gar
 • dratwa lub haki do nadziania mięsa 
                                                            PRZYGOTOWANIE : 
 1. Do dużego garnka wlewamy około 4 litrów wody z 3 łyżkami soli, następnie wodę doprowadzamy do temperatury 80 % C, nie gotujemy bo udka będziemy parzyć. Następnie wkładamy wszystkie udka. Muszą one być zakryte wodą, w razie konieczności wodę solimy i dolewamy.
 2. Mięso parzymy około 40 minut w temperaturze 75-80 % C. Następnie mięso wyjmujemy i nadziewamy na haki, wieszamy na kilka godzin aby obeschły.
 3. Wędzarnię nagrzewamy do temperatury około 60 % C, następnie udka zawieszamy i suszymy bez dymu około 40 minut. Skórka powinna wtedy być maziasta.
 4. Teraz wędzimy mięso w temperaturze 55- 65 % C, przez około 5 godzin.
 5. Musimy uważać aby skórka nie wyschła ( nie spiekła się ) ponieważ będzie sucha a mięso mało wilgotne w środku. Dla tego nie podwyższajmy temperatury podczas wędzenia udek. 
 6. Są na prawdę pyszne, nadają się również do mrożenia. 
 7. Smacznego.
13 komentarzy

 1. Muszą ciekawie i fajnie smakować. Zawsze to jakaś odmiana ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Mariola, spróbujemy:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będę dziś próbował tak zrobic

  OdpowiedzUsuń
 4. Już udka się patrzą jutro finał pozdrawiam dam znać jak wyszło

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. A jak wedzic piers z kurczaka. Też tak samo?

  OdpowiedzUsuń
 7. Na 2 litry wody powinno być 200gr soli ,peklowac 24h potem opłukać i parzyć 20min w tem. 80c wedzic 3 godziny w 60c

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwne te wszystkie przepisy i porady.ma być tak. 1kg peklosoli na 10l wody,100gram cukru, trochę magi. peklować 48h, ale mięso musi być naszczykniete, w przeciwnym razie trzeba peklować dłużej.wedzimy dwie godzinki w temperaturze 60stopni, parzymy godzinę i Jeszce raz do wędzarni na 30 min.lepiej nie będzie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja nie parze dtobiu - to antywedzenie, parzy Się zawsze po wędzeniu, a kurcze jest na tyle delikatnym mięsem, że nie trzeba go wogole parzyć. Mój wędzenie to marynowanie, suszenie i potem 5-6h w temp ok 40-50 stopni pod koniec 30 minut na 55 stopni. Drewno olcha + jabłoń ( to mi najbardziej smakuje)

  OdpowiedzUsuń
 10. Taaaaa nie parzyć drobiu . A sanmonella ucieknie przed dymem. Parzyć i to najlepiej do temp. 72 st. w wewnątrz kuraka.

  OdpowiedzUsuń
 11. Można nie parzyć. Trzeba tylko podnieść temperaturę podnieść koniec wędzenia. Mierzyć temperaturę wewnątrz mięsa albo oprzeć się na doświadczeniu.

  OdpowiedzUsuń