KISZONA MŁODA KAPUSTA

12 lip 2015
data:post.title
Młoda kapusta świetnie się nadaje na surówki itp, jednak dzisiaj podam przepis na kiszoną młodą kapustę. Do kiszenia używamy główek tych bardziej zwartych, nadających się do szatkowania.
Kapustę solimy, nakładamy do dużego słoja i już wprawdzie na drugi dzień jest smaczna, ale warto poczekać 2-3 dni na końcowy efekt.


                                                               SKŁADNIKI :
 • 1 duża główka kapusty około 2 kg
 • 3  marchewki
 • 1 łyżka soli, opcjonalnie ( kapusta ma być posolona ale nie przesolona )
 • duża garść posiekanego koperku
 • 2 ząbki czosnku
                                                         PRZYGOTOWANIE :

 1. Umytą i poszatkowaną kapustę, przekładamy do miski, dodajemy startą na tarce marchew, zmiażdżony czosnek  i koperek, solimy i dokładnie mieszamy. Pozostawiamy kapustę na godzinę.
 2. Kapustę ponownie dobrze mieszamy i ciasno nakładamy do dużego słoja, dociskamy aż zakryje się własnym sokiem. Zakręcamy słój, lekko aby gazy mogły uciec i odkładamy w ciepłe, ciemne miejsce.
 3. Kapusta kiśnie około 3-4 dni, każdego dnia wbijamy w nią drewnianą łyżkę i odgazowujemy, następnie znowu ubijamy. Kiśnięcie zależy od tego jak jest ciepło i jaką kwasowość chcemy mieć. Trzeba próbować.
 4. Kapustę już ukiszoną przekładamy do mniejszych słoików i przechowujemy w lodówce żeby spowolnić proces kiszenia, aż ja spożyjemy.
 5. Dobrze jest ja kisić w garnku kamiennym, jednak takiego nie mam ale świetnie nadaje się do tego duży słój. 
 6. Kapusta jest bardzo smaczna zjadana nawet sama, jednak polecam przygotować z niej surówkę, smacznego.

Prześlij komentarz